2012 m. balandžio 25 d., trečiadienis

2012 04 26 LUNI Vilnius. Kasparas Pocius. Kas yra biopolitika?


Balandžio 26 d., ketvirtadienį, 17 val., Laisvajame universitete (LUNI) paskaitą „Kas yra biopolitika?“ skaitys filosofijos doktorantas, vertėjas Kasparas Pocius. Renginys vyks Energetikos ir technikos muziejaus rūsio salėje, Rinktinės g. 2, Vilniuje.

Biopolitika – tema, šiandien populiari ne tik radikaliose akademinėse diskusijose: naujausiose biopolitinėse kovose prieš savo valstybių ir kapitalizmo galios aparatus sukyla už savo fizinį išlikimą ir pilnavertį gyvenimą kovojantys imigrantai, mažumos, prekariatas (didelė dirbančiųjų dalis, neturinti jokių socialinių garantijų). Biopolitikos (gr. bios – gyvenimas, politikos – politika) sąvoką sukūrė Michelis Foucault, kalbėdamas apie santykį, susiejantį valdžią ir žmoniją kaip biologinę rūšį. Pasak jo, biopolitikos objektu XIX a. viduryje tampa visa visuomenė, jos gerovė, sveikata, reprodukcija, kitaip tariant, pati gyvybė, gyvenimas ir jo kokybė.

Šiandien tampa aišku, kad biopolitikos samprata kelia žymiai daugiau klausimų, nei teikia atsakymų. Viena vertus, taip yra dėl biopolitikos teminio lauko platumo ir neapibrėžtumo. Tarpdisciplininiame biopolitikos diskurse dalyvauja tokie skirtingi mokslai, kaip politinė filosofija, teisė, ekonomika ir politinė ekonomija, sociologija, biologija, bioinžinerija ir t.t.

Kita vertus biopolitikoje išryškėja prieštaravimai ir problemos, raudona gija nužyminčios naujausiųjų laikų pasaulio istorijos trajektoriją: suverenumas ir nacionalizmas, rasizmas, genocidas, gerovės valstybė, ekonominis išnaudojimas ir skurdas, socialinė atskirtis, demografinės krizės, šeimos politika ir seksualumas, imigracija ir emigracija, eugenika ir bioinžinerija, gyvūnų teisių apsauga.
Šios problemos itin paaštrėja dabartinėje pasaulio santvarkoje, kurią daugelis šiuolaikybės tyrinėtojų laiko imperine. Paskaitoje bandysime aptarti ir aktualizuoti pagrindines biopolitikos sąvokas bei apmąstyti pasipriešinimo biopolitiniams galios mechanizmams strategijas.

NK auditorijos kviečia: Kas yra radikali filosofija?


Naujosios kairės auditorijos kviečia į viešą paskaitą-diskusiją „Kas yra radikali filosofija?“, kuri vyks balandžio 25, trečiadienį, 18:30 val. kavinėje „La Boheme“ (Baltoji salė), Šv. Ignoto g. 4/3 (Vilnius).

Pranešėjas: Paul McLaughlin
Disputantas: Nida Vasiliauskaitė
Moderatorius: Andrius Bielskis

Kas filosofiją paverčia „radikalia“? Kas radikalizmą paverčia filosofiniu? Štai šie du klausimai iškyla, kai bandome suprasti, kas yra „radikali filosofija“.

Suprasti radikalią filosofiją yra daugybė būdų. Vienas iš jų – susitelkti į tai, kaip radikalai naudojasi filosofija, t.y. analizuoti jų nekonvencionalų filosofijos panaudojimo būdą. Dėl to britų žurnalo „Radikali filosofija“ redaktoriai pabrėžtinai savo publikacijas laiko kaip „atsaką plačiai paplitusiam nepasitenkinimui dėl akademinės filosofijos sterilumo“ (kuri, pasak jų, savo įsisteigimo metu didžiąja dalimi buvo nuobodaus ir socialiai nereikšmingo analitinio pobūdžio). Kitas būdas suprasti radikalią filosofiją – susitelkti į tai, apie ką radikalai filosofuoja: pavyzdžiui, apie pagrindines socialinio neteisingumo problemas. Dėl to Amerikos radikalios filosofijos asociacijos nariai teigia kovojantys (bent jau teoretiškai) prieš kapitalizmą, rasizmą, seksizmą, homofobiją, neįgaliųjų diskriminaciją, aplinkos niokojimą ir kitas dominavimo formas“.

Paskaitos metu pranešėjas teigs, kad tokie radikalios filosofijos apibūdinimai yra neadekvatūs bei pristatys kitokią, adekvatesnę sampratą abiem požiūriais: kaip radikalai naudojasi filosofija ir apie ką jie filosofuoja. Tai leis įvesti svarbią, bet dažnai nepastebimą, skirtį tarp radikalios filosofijos ir radikalios politinės filosofijos. Taip pat tai nukreips mus prie kontroversiško klausimo apie tokios teorijos ir politinio veiksmo santykį: ar radikali politinė filosofija yra politiškai aktuali?
Paul McLauhlin yra vyresnysis praktinės filosofijos lektorius Tartu universitete, knygų „Mikhail Bakunin: The Philosophical Basis of His Anarchism (Algora, 2002), Anarchism and Authority (Ashgate, 2007), ir Radicalism: A Philosophical Study (Palgrave Macmillan, Autumn 2012) autorius.

Ateikite, išgirskite ir būkite išgirsti!

2012 m. balandžio 17 d., antradienis

Audronei Žukauskaitei - apdovanojimas už mokslinę veiklą


2012 metų pradžioje veiklą ėmė aktyviai vykdyti VU Filosofijos studentų mokslinė draugija. Balandžio 16-20 dienomis VU Filosofijos fakultete draugijos nariai organizuoja renginių savaitę Filosofijos Trupiniai ’12, kurioje maloniai kviečia dalyvauti. 
Balandžio 19 d., ketvirtadienį, 18:00 VU Filosofijos fakulteto (Universiteto g. 9/1), 201 auditorijoje įvyks Filosofinės bulvės apdovanojimo ceremonija, skirta pagerbti dr. Audronę Žukauskaitę už ženkliausią 2011 metų akademinį indėlį į Lietuvos filosofiją. Renginio metu VU FSMD tarybos narys Ruslanas Baranovas tars giriamąjį žodį ir dr. Audronė Žukauskaitė skaitys viešą paskaitą.
Audronė Žukauskaitė - filosofijos daktarė. Nuo 2000 m. dirba Lietuvos kultūros tyrimų institute. Dėstė Vilniaus universitete, Vilniaus dailės akademijoje, Vytauto Didžiojo universitete, Europos humanitariniame universitete. Pagrindinės jos mokslinių interesų kryptys: šiuolaikinė filosofija, psichoanalizė, kritinė teorija, lyčių studijos, vizualinės kultūros studijos.
Praėjusiais metais filosofė išleido monografiją "Gilles‘io Deleuze‘o ir Felixo Guattari filosofija: daugialypumo logika" bei parengė straipsnių rinkinį "Intensyvumai ir tėkmės: Gilles`io Deleuze`o filosofija šiuolaikinio meno ir politikos kontekste".Mokslininkė aktyviai organizuoja bei dalyvauja tarptautinėse konferencijose ir kituose renginiuose, yra sudariusi rinktinę anglų kalba „Apklausiant Antigonę postmoderniojoje filosofijoje ir kritikoje“ (su S. Wilmeriu), kurią išleido prestižinė Oksfordo universiteto leidykla.
Soft Subversions kolektyvas nuoširdžiai sveikina Audronę, linkėdamas jai kūrybinės sėkmės tyrinėjant naujas, pasaulyje sparčiai populiarėjančias, tačiau Lietuvoje dar neaktualizuotas filosoines erdves.